متاورس

دنیای متاورس (Metaverse)

متاورس یا فرا جهان، شبکه ای از جهان های مجازی سه بعدی است که بر ارزش ها و ارتباطات اجتماعی متمرکز شده است.

تصور کنید که اینترنت زنده شده یا دست‌کم به صورت سه بُعدی ارائه شده است. در این صورت یک «محیط مجازی» شکل می‌گیرد که می‌توانید به جای تماشای آن روی صفحه نمایش، وارد آن بشوید. بدین ترتیب، با دنیایی از بخش‌های مجازی بی‌پایان و به هم پیوسته مواجه می‌شوید که در آن افراد می‌توانند با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، برنامه‌های گوشی‌های هوشمند و یا سایر ابزارهای مشابه یکدیگر را ملاقات کنند، با هم درس بخوانند و کار و بازی کنند. این دنیای جدید همچنین جنبه‌های دیگر زندگی برخط (‌آنلاین) مانند خرید و فعالیت در رسانه‌های اجتماعی را نیز در بر می‌گیرد.

در واقع با اتصال و تجمیع جنبه‌های برخط در یک جهان یکپارچه مجازی، انسان‌ها قادر خواهند بود که زندگی مجازی خود را به همان شیوه زندگی فیزیکی خود ادامه دهند، مثلا به یک کنسرت مجازی و یک سفر آنلاین بروند، اثر هنری مجازی خلق کنند، یا از نمایشگاه این گونه آثار هنری بازدید کنند و در جریان خرید یک لباس دیجیتال آن را امتحان کنند. متاورس با معانی اجتماعی مختلفی (مانند مد، رویداد، بازی، آموزش و دفترکار) بر اساس تعامل همه جانبه گسترش می یابد. این فضا می‌تواند همزمان تعداد زیادی از افراد را به صورت مجازی در خود جای دهد بدون آن که لازم باشد این افراد در یک مکان فیزیکی حضور داشته باشند.

دنیای متاورس قرار است در کنار دارایی‌های دیجیتال فراهم‌کننده دسترسی برون‌منطقه‌ای به خدمات و محصولات، و به لطف راه‌حل‌های هویت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین به آواتارهای دیجیتالی واقعاً پایدار کمک کنند. ارزهای دیجیتال (به عنوان مثال، دایم) نیز به عنوان یک پل اقتصادی بین متاورس و دنیای واقعی عمل می کنند و به مردم معنای اجتماعی عمیق تری می دهد.

متاورس دارای یک محیط مقیاس پذیر است که می تواند افراد زیادی را در خود جای دهد , برای تقویت معنای اجتماعی ضروری است.

پیاده سازی متاورس در مقیاس بزرگ به سه جزء نیاز داشت: (1) بهبود سخت افزار (2) توسعه مدل های تشخیص حالت و رفتار با استفاده از موازی سازی سخت افزارها (3) در دسترس قراردادن محتوایی که مردم در آن غوطه ور می شوند و در آن مشارکت می کنند.

بسترهای متاورسی هر روز در حال گسترش هستند که بدون شک فرصت های زیادی برای ورود افراد به وجود می آورند. برای تعامل و مشارکت افراد در این دنیای جدید نیاز است که آگاهی بخشی و اطلاعات درستی در این زمینه به افراد داده شود. آکادمی تترا تلاش می کند تا با ارائه اخبار روز و مطالب علمی، زمینه مشارکت موثر و تعاملی را فراهم نماید و به کاهش و مدیریت ریسک افراد کمک نماید.