📌چارلز هاسکینسون: بیت کوین در مدل UTXO به اندازه کافی پیش نرفت

♦️در توئیتی اخیر، چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)، بنیانگذار کاردانو (Cardano)، اظهار داشت که بیت کوین(Bitcoin) در مدل UTXO خود به دلیل قابلیت برنامه ریزی محدود، مسیر زیادی نرفته است. او مدل حسابداری Extended UTXO را “گام منطقی بعدی” می داند.

اتریوم(Ethereum) که در حال حاضر نیروی پیشرو در فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) است، از مدل مبتنی بر حسابی استفاده می کند که دارایی ها را به عنوان موجودی نشان می دهد. از این رو، کاربران می توانند تا حدی از حساب های خود به جای خرج کردن کل موجودی استفاده کنند. ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)، یکی از بنیانگذاران اتریوم، به جای UTXO، مدل مبتنی بر حساب کاربری را انتخاب کرد. زیرا از محدودیت های بیت کوین ناامید شده بود.

در یک موضوع که توسط هاسکینسون بازنشر شده است، کاربر توئیتر، Sooraj، استدلال می کند که معماری EUTXO نسبت به مدل مبتنی بر حساب اتریوم برتری دارد. مدل دومی دارای سطح بسیار بزرگتری برای حمله است. زیرا دو یا چند طرف قادر به کنترل داده های مشابه هستند. مدل EUTXO درجه بالایی از موازی بودن و مقیاس پذیری را ارائه می دهد.

این همان چیزی است که به گفته هاسکینسون، توسعه دهندگان اتریوم اساساً از آن غافل هستند. بنیانگذار کاردانو می‌گوید که ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto)، مدل مبتنی بر حساب را به دلیل کاستی‌های آن رد کرد.

و Input Output ادعا می کند که هدف ترکیب بهترین های هر دو دنیا با EUTXO بوده است. اکنون، توسعه‌دهنده Cardano می‌خواهد روی 13 سال دانش و آزمایش با EUTXO سرمایه‌گذاری کند.

همانطور که توسط U.Today گزارش شده است، مدل حسابداری کاردانو در ماه سپتامبر(شهریور 1400) به دلیل مشکل “همسانی” پس از شروع ناموفق صرافی غیرمتمرکز مین سوآپ (Minswap) مورد بررسی قرار گرفت. Input Output روشن کرد که اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApp) مبتنی بر Cardano به یک تراکنش در هر بلوک محدود نمی شوند، اما EUTXO امکان خرج کردن یک خروجی تراکنش را تنها یک بار می دهد.

منبع: u.today