📌پیشرفت های قابل انتظار در به‌روزرسانی بزرگ کاردانو در ژوئن امسال چیست

تیم هریسون (Tim Harrison)، نایب رئیس اکوسیستم و انجمن ها در Cardano، به یک به روزرسانی در اواسط ماه آینده اشاره می‌کند که رویداد ترکیب کننده هارد فورک (HFC) را که انتظار می‌رود در ژوئن امسال (خرداد) برگزار شود، نشان می‌دهد. هریسون همچنین توئیت IOHK را در مورد پیشرفت‌های Plutus که توان کاردانو را در ژوئن افزایش می‌دهد به اشتراک گذاشته است.

به روزرسانی بزرگ کاردانو، هارد فورک Vasil، انتظار می‌رود در ماه ژوئن عرضه شود. به نظر می رسد ارتقاء مورد بحث به نام واسیل دابوف، ریاضیدان فقید بلغاری که یکی از اعضای برجسته جامعه کاردانو بود، نامگذاری شده است.

رویداد ژوئن همچنان برای اکوسیستم کاردانو از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا انتظار می رود رشد این بلاکچین را افزایش دهد. در ماه مارس (اسفند)، چارلز هاسکینسون، بنیانگذار کاردانو، در حالی که در مورد رشد اکوسیستم اظهارنظر می کرد، توضیح داد که بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز (dApps) منتظر هستند تا هارد فورک Vasil از خط لوله بهره مند شوند.

خط لوله یا Pipelining یک راه حل مقیاس پذیر است که روند توزیع بلاک ها را تسریع می کند، بنابراین “زمان لتف شده” بین آن ها را به شدت کاهش می دهد. اجرای تغییرات جدی تر و سریع تر مانند اسکریپت های مرجع را ممکن می‌سازد، که می‌تواند به طور چشمگیری توان عملیاتی بلاکچین را افزایش دهد.

و IOHK دو چیز قابل انتظار را به اشتراک می گذارد

همانطور که IOHK در یک پست وبلاگی بیان کرد، ارجاع دادن به اسکریپت Plutus و ورودی های مرجع دو پیشرفت اصلی هستند که قرار است در هارد فورک ژوئن Vasil گنجانده شوند. در همین راستا، CIP برای ورودی های مرجع (CIP-31) و اسکریپت های مرجع (CIP-33) برای پیاده سازی در کاردانو ارائه شده اند و انتظار می رود که به عنوان بخشی از هارد فورک Vasil در ماه ژوئن پیاده سازی شوند.

این پیشرفت های Plutus، علاوه بر سایر پیشرفت های مقیاس بندی، توان عملیاتی برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps)، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، RealFi، قراردادهای هوشمند، و صرافی‌های ساخته شده یا فعال در کاردانو را افزایش می‌دهد.

وCIP-31 مکانیزم جدیدی را برای دسترسی به اطلاعات در داده ها، یک ورودی مرجع را معرفی می کند. خروجی های تراکنش شامل داده هایی است که امکان ذخیره و بازیابی داده ها را در بلاکچین فراهم می‌کند. CIP-33 نیز ارجاع به اسکریپت را ارائه می دهد، که توانایی ارجاع به یک اسکریپت بدون گنجاندن آن در هر تراکنش است، در نتیجه سهم اسکریپت ها در اندازه تراکنش کاهش می یابد. ارجاع دادن به اسکریپت ها در چندین تراکنش می تواند اندازه تراکنش ها را به حداقل برساند، توان عملیاتی را افزایش دهد و هزینه های اجرای اسکریپت را کاهش دهد.

منبع: u.today