هشدار تضعیف دلار هنگ کنگ توسط استیبل‌کوین‌ها

اداره پولی هنگ کنگ (HKMA) در مقاله ای که به تازگی منتشر شده و در مورد ارز دیجیتال بانک مرکزی آن، e-HKD، می باشد هشدار داده است که استیبل کوین ها می توانند دلار هنگ کنگ را تضعیف کنند.
بسیاری در صنعت کریپتو معتقدند که علاقه به توسعه ارزهای دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی در پاسخ به افزایش استیبل کوین های بخش خصوصی بوده است. به نظر می رسد این مقاله بحث، این دیدگاه را تأیید می کند.
و HKMA به عنوان بخشی از مقاله گفتگوی «e-HKD: A Policy and Design Perspective» که در روز چهارشنبه منتشر شد، نوشت: «با ادامه تحولات در استیبل کوین‌ها، نمی‌توان احتمال ظهور یک استیبل کوین محبوب را رد کرد.»
در سناریویی که استفاده از این استیبل کوین ها گسترده می شود، نقش ارز داخلی به عنوان حساب واحد ممکن است تضعیف شود.

این مقام همچنین خطراتی را که چنین استیبل کوین‌هایی می‌توانند یکپارچگی پرداخت را به دلیل شکست‌های عملیاتی یا مالی تضعیف کنند، یا امکان فرار سرمایه را در طول دوره بحران مالی که کنترل بانک‌های مرکزی بر اقتصاد محلی را تضعیف می‌کند، برجسته کرد.
و HKMA برای اولین بار در ژوئن 2021(خرداد 1400) برنامه های خود را برای مطالعه یک ارز دیجیتال منتشر شده توسط بانک مرکزی به عنوان بخشی از استراتژی “Fintec 2025” خود اعلام کرد. با این حال، این مرجع همچنین از سال 2017(1396) در حال بررسی مطلوبیت صدور CBDC عمده(wholesale) بوده است.
و CBDC های خرد(Retail) برای عموم مردم هدف قرار می گیرند و برای تراکنش های روزمره استفاده می شوند. CBDC های عمده فقط برای موسسات مالی صادر می شوند و هدف آنها سریع، ارزان و ایمن تر شدن تراکنش های آنهاست.
همچنین مقام پولی هیچ تعهدی به معرفی یک ارز دیجیتال نکرده است و با آخرین مقاله که صرفاً از رهبران صنعت و مصرف کنندگان دعوت می کند تا بازخورد بیشتری در مورد چالش ها و مزایای احتمالی CBDC خرد، پیشنهادی ارائه دهند.
همچنین در مورد برخی ملاحظات طراحی مانند مکانیسم صدور CBDC خرد مناسب، قابلیت همکاری در سیستم‌های پرداخت با ارزش بالا، حفظ حریم خصوصی و داده‌ها، ملاحظات قانونی، مشارکت بخش خصوصی و موارد استفاده بالقوه، بازخورد می‌خواهد.

منبع: cointelegraph