جزئیاتی جدید از هاردفورک Vasil کاردانو

توسعه‌دهنده و محقق کاردانو (ADA) که با نام Soorajksaju2@ در توییتر شناخته می‌شود، به نقاط عطف مهمی که بزرگترین شبکه PoS با انتشار هاردفورک Vasil در اواخر ژوئن ۲۰۲۲ (اوایل تیر) به آنها دست خواهد یافت، پرداخته است.

منطق تراکنش های بهینه شده، EUTXO پیشرفته
آقای سوراج در تجزیه و تحلیل دقیق خود مهمترین پیشنهادات بهبود کاردانو (CIP) را که قرار است در دستور کار هاردفورک Vasil گنجانده شود، نشان داده است.

اول از همه، CIP 33 منطق نحوه ارسال اسکریپت‌های Plutus (برنامه‌های کامپایل شده Haskell) به بلاک چین را مورد بازنگری قرار می‌دهد. این امر باعث کاهش استفاده از داده ها و افزایش توان عملیاتی خالص کاردانو می شود.

ارتقاء CIP 31 به برنامه های غیرمتمرکز اجازه می دهد تا به خروجی های تراکنش بدون نیاز به مصرف و ایجاد مجدد آنها دسترسی داشته باشند. این اتفاق مسئله «یک تراکنش در هر بلوک» را که توسط منتقدان کاردانو مورد انتقاد قرار گرفته است، حل خواهد کرد.

ارتقاء CIP 32 به کاربران کاردانو این امکان را می‌دهد تا داده‌ها را به صورت «یکپارچه» روی زنجیره ذخیره کنند، که به نوبه خود، تمرکززدایی و پذیرش بلاک چین را پیش خواهد برد.

انتظار می رود موج جدیدی از پذیرش DeFi در کاردانو ایجاد شود
نکته آخر و مهم اینکه ارتقاء CIP 40 برای پیشبرد حفاظت DDoS از کاردانو و محافظت از کاربران در برابر از دست دادن وثیقه ADA طراحی شده است.

هاردفورک Vasil برای ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ (۸ تیر) برنامه ریزی شده است. پس از اجرا، قابلیت های قراردادهای هوشمند و تجربه کاربری را برای کاربران و توسعه دهندگان کاردانو بهبود می بخشد.

این ارتقاء به نوبه خود موج بعدی پیشرفت فنی را برای پروتکل های DeFi مبتنی بر کاردانو مثل Ardana (DANA) ،Liqwid Finance و غیره آغاز می کند.

منبع: u.today