تثبیت بیت کوین در نزدیکی ۴۰هزار دلار؛ دیدگاه تحلیلگران صعودی‌تر از قبل شده است

با وجود ترس از سقوط عمیق‌تر قیمت بیت کوین که برخی از سرمایه‌گذاران را درگیر خود کرده است، تعدادی از تحلیلگران همچنان پیش‌بینی‌هایی به‌شدت صعودی برای بیت کوین دارند. در مقابل اما، داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهند که احتمال شکل‌گیری یک روند صعودی دیگر، زیاد نیست.

به گزارش کوین تلگراف، هم‌زمان با نوسان قیمت در نزدیکی ۴۰٬۰۰۰ دلار برای دومین روز متوالی و انتشار خبر رسیدن نرخ تورم در آمریکا به بالاترین میزان از سال ۱۹۸۱ تاکنون، شاخص ترس و طمع کل بازار ارزهای دیجیتال در محدوده «ترس شدید» قرار گرفته است.

شاخص ترس و طمع بازار ارزهای دیجیتال.

بیت کوین در ساعات اولیه امروز برای صعود به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار تلاش کرد اما با رسیدن به مقاومت ۴۰٬۶۵۰ دلاری، قیمت این ارز دیجیتال در نهایت به زیر ۳۹٬۶۰۰ دلار رسید.

نمودار قیمت بیت کوین در نمای ۱ روزه.

در ادامه این مطلب نظر تحلیلگران را درباره وضعیت فعلی بیت کوین و خطرات احتمالی مربوط به افزایش احساس بی‌اعتماد در بازارهای مالی، بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین یک حمایت و مقاومت مهم را آزمایش می‌کند

کریدیبل کریپتو (Credible Crypto)، تحلیلگر محبوب ارزهای دیجیتال در توییتر، با انتشار نمودار زیر گفته نوسانات کنونی قیمت بیت کوین را آزمایش مجدد ناحیه‌ای که از سال ۲۰۲۰ تاکنون به‌عنوان حمایت و مقاومت اصلی قیمت عمل کرده است، می‌‌داند.

نمودار قیمت بیت کوین در نمای هفتگی؛ تحلیل کریدیبل کریپتو.

به گفته کریدیبل کریپتو، ۳ دایره آخر روی نمودار (یک دایره قرمز و دو دایره سبز از سمت راست تصویر)، نمونه‌هایی از نوسانات بین‌هفته‌ای بیت کوین را نشان می‌دهند که بالاتر یا پایین‌تر از نقطه شروع کندل هفتگی بوده‌اند. این تحلیلگر می‌گوید «بدون بسته‌شدن کندل هفتگی بالا یا پایین‌تر از محدوده آبی‌رنگ، این چشم‌انداز معنی خاصی ندارد».

کریدیبل کریپتو گفته است:

اگر یک کندل زیر محدوده آبی‌رنگ بسته شود، پیش‌بینی خود را عوض می‌کنم. اما در حال حاضر هیچ دلیلی برای این کار نمی‌بینم.

ممکن است تلاش بیت کوین برای صعود بی‌ثمر باشد

مؤسسه تحلیلی گلسنود (Glassnode) در گزارش هفتگی خود در رابطه با پیش‌بینی و تصمیم‌های سرمایه‌گذاران بیت کوین صحبت کرده است. طبق این گزارش، به‌دنبال خروج بیت کوین از روند تثبیت چندماهه خود، «سرمایه‌گذاران حجم متوسطی از موقعیت‌های معاملاتی‌شان را بسته و سودهای خود را ذخیره کرده‌اند».

گلسنود گفته است «از اواسط فوریه (اواخر بهمن) تاکنون، ۱۳٬۳۰۰ واحد بیت کوین در وضعیت سوددهی بوده‌اند» و اگرچه این بیشترین مقدار در کل تاریخ نیست، به نظر می‌رسد «می‌تواند دلیلی برای معکوس‌شدن روند صعودی این ارز دیجیتال باشد».

نمودار تعداد بیت کوین‌هایی که در سود یا ضرر هستند.

به‌طور کلی، بهبود قیمت اخیر بیت کوین نسبتاً ضعیف بوده است؛ زیرا بازار منتظر جرقه‌ای برای کمک به ایجاد یک روند صعودی و جذب جریان‌های ورودی جدید به این حوزه مانده بود.

گلسنود افزود:

شاخص‌های فعالیت درون‌زنجیره‌ای، به‌ویژه مانند تعداد تراکنش‌ها و کاربران فعال، نشان می‌دهند که بازیابی سطوح ازدست‌رفته تاکنون بی‌ثمر بوده است. علاوه بر این، از داده‌ها می‌توان دریافت که همچنان بازار بیت کوین تحت سلطه هولدرهاست و سرمایه‌گذاران جدید کمی وارد آن می‌شوند.

یک جهش عظیم در راه است؟

یکی دیگر از تحلیلگران بازار با نام کاربری بی‌تی‌سی‌ فیول (BTCfuel) در توییتر، پیش‌بینی‌ای به‌شدت صعودی مطرح کرده است. او با انتشار نمودار زیر از احتمال شکل‌گیری یک «جهش بزرگ» قریب‌الوقوع خبر داده است.

نمودار قیمت بیت کوین در نمای روزانه؛ تحلیل «BTCFuel».

او گفته است:

وقتی به شاخص قدرت نسبی (RSI) نگاه می‌کنیم، اصلاح بیت کوین در سال ۲۰۲۲ بسیار شبیه به ۲۰۲۱ است. شکل‌گیری یک حرکت صعودی قوی بسیار نزدیک است.