احساس فومو میان سرمایه‌گذاران بیت کوین به بالاترین سطح در ۵ سال گذشته رسید.

داده‌های مربوط به موجودی سرمایه‌گذاران کوچک بازار بیت کوین، نشان می‌دهد این اشخاص با سرعت قابل‌توجهی در حال افزایش موجودی خود هستند. در گذشته، افزایش موجودی سرمایه‌گذاران خرد عمدتاً در دوره‌هایی اتفاق افتاده است که قیمت نزدیک به اوج‌های مقطعی خود بوده است.
به گزارش کوین تلگراف، بازار بیت کوین در حال حاضر با خرید عجولانه سرمایه‌گذاران کوچک مواجه شده، اما ممکن است همه‌چیز آن‌طور که به نظر می‌رسد نباشد. در روز ۴ آوریل (۱۵ فروردین)، ویلیام کلمنته (William Clemente)، تحلیلگر ارشد مؤسسه بلاک‌ویر (Blockware)، در توییتی به افزایش موجودی بیت کوین سرمایه‌گذاران کوچک اشاره کرده بود.

معمولاً نهادهایی به‌عنوان «سرمایه‌گذار خرد» و جریان غالب بازار در نظر گرفته می‌شوند که موجودی آنها یک بیت کوین یا کمتر از آن باشد و در مقابل سرمایه‌گذاران سازمانی بزرگ قرار دارند.

بر اساس آمار و ارقام شرکت تجزیه‌وتحلیل دورن‌زنجیره‌ای گلسنود (Glassnode)، این سرمایه‌گذاران کوچک به‌طور چشمگیری سهم خود را از عرضه کل بیت کوین در سال ۲۰۲۲ افزایش داده‌اند.

کلمنته گفته است چنین رویدادهایی در گذشته با افزایش شدید قیمت هم‌زمان شده‌اند؛ اما با توجه به رفتار اخیر قیمت بیت کوین، به نظر می‌رسد شرایط این بار متفاوت باشد.

نمودار موجودی سرمایه‌گذاران خرد بیت کوین

طبق داده‌های گلسنود، هر گروه از سرمایه‌گذاران خرد که بر اساس موجودی از ۱ بیت ‌کوین تا ۰.۰۰۱ بیت کوین دسته‌بندی می‌شوند، در طول زمان سهم خود را از بازار افزایش داده است؛ اما از اواسط فوریه (اواخر بهمن)، یک افزایش چشمگیر در جریان بوده است. هم‌اکنون، آدرس‌هایی که بین ۰.۱ تا ۱ واحد موجودی دارند، درمجموع نزدیک به ۸۰۰٬۵۰۰ بیت کوین را کنترل می‌کنند.

کلمنته افزود:

یا محکوم‌به فنا هستیم یا اینکه سرمایه‌گذاران خرد استفاده از بیت کوین را به‌عنوان یک حساب پس‌انداز و راهی برای انصراف از سیستم فیات انتخاب کرده‌اند. خوش‌بینی من باعث می‌شود تا امیدواری بشتری به مورد دوم داشته باشم.

نمودار موجودی آدرس‌هایی که بین ۰.۱ تا ۱ بیت کوین در اختیار دارند

از آنجایی که بیت کوین به نزدیکی ۵۰٬۰۰۰ دلار رسیده و از محدوده معاملاتی خود در سال ۲۰۲۲ خارج‌شده است، سهم «عرضه سودآور» هولدرهای کوتاه‌مدت (کسانی که به مدت ۱۵۵ روز یا کمتر در بازار هستند) نیز افزایش‌یافته است؛ یعنی در حال حاضر واحدهای بیشتری در اختیار این افراد است که با قیمتی پایین‌تر از قیمت‌های فعلی خریداری شده‌اند.

داده‌های گلسنود نشان می‌دهد تغییر وضعیت موجودی هولدرهای کوتاه‌مدت بیت کوین از زیان‌دهی به سودآوری نیز سال‌های گذشته با افزایش قیمت همراه بوده‌ است.

نمودار سود و زیان واحدهای موجود در کیف پول سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت کوین.

داده‌های گوگل چه می‌گوید؟

در حال حاضر و با نزدیک‌شدن قیمت بیت کوین به ۵۰٬۰۰۰ دلار، فعالیت سرمایه‌گذاران و حجم معاملات درون‌شبکه‌ای به‌شدت زیر ذره‌بین قرار دارد؛ اما توجه عموم مردم به بیت کوین همچنان به‌وضوح کم است.

داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) از میزان جست‌وجوی کلمه کلیدی «Bitcoin» در سراسر جهان، نشان‌دهنده پایین‌ترین علاقه برای جست‌وجو درباره بیت کوین از پیش از رکورد‌شکنی قیمت در نوامبر (آبان) ۲۰۲۱ است.

آن‌طور که از داده‌های گوگل پیداست این روند همچنان نزولی است و در صورت ادامه روند نزولی، بیت کوین در ردیف پایین‌ترین حجم جستجوی نسبی خود در سال‌های اخیر قرار خواهد گرفت.