آیا کامپیوترهای کوانتومی باعث نابودی بیت کوین می‌شوند؟

در حال حاضر، کامپیوترهای کوانتومی در مراحل ابتدایی توسعه خود قرار دارند و به‌شکل عمومی در بازار یافت نمی‌شوند؛ اما احتمال دارد آغاز عصر استفاده از این سیستم‌ها نزدیک‌تر از چیزی باشد که بسیاری از افراد تصورش می‌کنند.

امکان شکستن کلید خصوصی بیت کوین

یکی از گزینه‌های موجود برای دست‌یافتن به کلید خصوصی یک کیف پول بیت کوین، «حمله جست‌وجوی فراگیر» (Brute Force) به خود کلید خصوصی است.این نوع حمله شامل یک جست‌وجوی فراگیر و خودکار کامپیوتری میان ترکیب‌های ممکن برای حدس‌زدن یک کلید خصوصی است که در نتیجه به یک شخص اجازه دسترسی به دارایی‌های فرد دیگری را می‌دهد. مشکل هکرهای امروزی این است که هر کلید خصوصی یکی از ۲ به توان ۲۵۶ حالت ممکن است که باید آن را حدس بزنند. برای درک بزرگی این عدد باید گفت که تعداد کل اتم‌های موجود در جهان احتمالاً کمتر از آن است. کامپیوترهای امروزی هم قادر به حدس‌زدن این عدد نیستند؛ مگر اینکه چندصد سال مدام در حال پردازش باشند.

 فراگیری کامپیوترهای کوانتومی

 در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹)، مایکروسافت از راه‌اندازی سرویسی به نام آزور کوانتوم (Azure Quantum) خبر داد که برای آوردن فناوری کوانتومی به کامپیوترهای این شرکت طراحی شده بود.همچنین شرکتی در چین به نام  شرکت سازنده قطعات کامپیوتری، در حال کار روی یک سیستم کوانتومی است و می‌خواهد در صورت امکان آن را به‌شکل یک کالای عمومی و با قیمتی حدود ۵٬۰۰۰ دلار در بازار عرضه کند.در جدیدترین دستاوردها  مرکز امنیت سایبری ناتو اعلام کرد که آزمایش طرح ایمن‌سازی جریان‌های ارتباطی را با عنوان «جهان پساکوانتومی»، با موفقیت به پایان رسانده است.

بیت کوین در معرض خطر؟

از آنجایی که همیشه تراکنش های این ارز دیجیتال برای پردازش‌شدن در صف انتظار قرار می‌گیرند بنابراین در جهان پساکوانتومی، بیت کوین به‌نوعی در معرض خطر قرار دارد. احتمالا میدانید که بلاک‌های جدید شبکه بیت کوین به‌طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یک بار استخراج می‌شوند و  به‌محض این که یک تراکنش از صف انتظار خارج شده و در یکی از بلاک‌های شبکه ثبت شود، دیگر نمی‌توان آن را دست‌کاری کرد. اما باز هم قبل از تأییدشدن تراکنش، امکان شبیه‌سازی کلید خصوصی یک آدرس وجود دارد که به هکر اجازه می‌دهد قبل از تأیید بلاک جدید در شبکه، وجوهی را از کیف پول کاربر سرقت کند.

اندرسن چنگ (Andersen Cheng)، مدیرعامل پست کوانتوم (Post-Quantum):

وقتی یک کلید عمومی در معرض دید قرار دارد، یک کامپیوتر کوانتومی می‌تواند کلید خصوصی مربوط به آن را تقریباً سریع، در چند دقیقه یا حداکثر چند ساعت پیدا کند.

همچنان چنگ معتقد است این تهدید تنها به مسئله تأیید تراکنش‌ها مربوط نمی‌شود و به‌نوعی اعتماد کاربران را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

تهدید اصلی درباره لورفتن کلیدهای خصوصی نیست، بلکه بحث بیشتر بر سر این موضوع است که کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند بدون اینکه قربانی متوجه شود، کلید خصوصی او را شبیه‌سازی کنند و همین امر باعث می‌شود اعتماد سرمایه‌گذاران به کارکرد امضاها خدشه‌دار شود.

همچنین درمورد زمان فراگیری این کامپیوتر ها اشاره کرده است:

افرادی که می‌گویند لازم نیست نگران کامپیوترهای کوانتومی باشیم، چون ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال با ظهور آنها فاصله داریم، اغلب دارند درباره کامپیوترهای کوانتومی تجاری صحبت می‌کنند. در دنیای امنیت سایبری اما، تهدید از آن چیزی که تصورش را می‌کنید به ما نزدیک‌تر است.

ویتالیک بوترین نیز در این خصوص گفته است:

اگر بخواهم نظرم را درباره دستاوردهای اخیر فناوری محاسبات کوانتومی در یک جمله خلاصه کنم، باید بگویم رابطه آنها با محاسبات کوانتومی واقعی، چیزی شبیه به رابطه بین بمب‌های هیدروژنی و هم‌جوشی هسته‌ای است. اثبات اینکه این پدیده و قابلیت استفاده از انرژی آن وجود دارد یا خیر، امکان‌پذیر است؛ اما همچنان تا رسیدن به مرحله استفاده واقعی از آن فاصله داریم.

مقابله با خطرات کامپیوترهای کوانتومی

با توجه به مشکلات اشاره شده بسیاری  در حال یافتن راهی برای جلوگیری از این مشکل بالقوه هستند که نه‌تنها بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال تأثیر خواهد گذاشت، بلکه بر سایر سیستم‌های رمزنگاری‌شده، مانند بانک‌ها نیز اثر می‌گذارد.مانند دانشگاه امپریال کالج (Imperial College)  که محققان آن  یک سافت فورک برای بلاک چین بیت کوین پیشنهاد داده‌اند که می‌تواند به «انتقال امن دارایی‌ها بین کیف پول‌های مقاوم در برابر فناوری کوانتومی» منجر شود.

در همین رابطه کوین شیرز (CoinShares)، شرکت فعال در حوزه مدیریت دارایی‌های دیجیتال، در وب‌سایت خود نوشته است که استفاده از محاسبات کوانتومی برای شکستن ساختار رمزنگاری بیت کوین حتی اگر تلاشی بیهوده نباشد، کاری غیرعقلانی خواهد بود. همچنین گفته است:

معتقدیم که با جمع‌بندی درباره هزینه‌های توسعه و قابلیت‌های فنی کامپیوترهای کوانتومی، می‌توان به این موضوع پی برد که در حال حاضر و شاید تا ابد، رقابت با ماینرهای ای سیک(ASIC) از دید فنی و اقتصادی غیرعملی خواهد بود.