📌کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید

♦️طبق آخرین آمارهای موجود، کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت کوین به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۱۱ میلادی رسیده است. این مسئله مطمئناً به‌نفع بخش زیادی از کاربران شبکه بیت کوین است و از طرفی هم می‌تواند نشانه‌ای برای خروج سرمایه‌گذاران کوچک و تازه‌وارد از بازار باشد.

به گزارش کوین تلگراف، اکنون زمان بسیار خوبی برای انتقال بیت کوین بین حساب صرافی و کیف پول‌های خصوصی است. بر اساس جدیدترین تحقیقات مؤسسه گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به پایین‌ترین سطح خود در یک دهه گذشته رسیده است.

همان طور که در نمودار زیر نشان داده شده است، میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در طول سال ۲۰۲۲ به ۰.۰۰۰۰۴۵۴۱ واحد (۲.۰۶ دلار) کاهش یافته و این در حالی است که اکنون میانه کارمزد چیزی حدود ۰.۰۰۰۰۱۲۹۲ بیت کوین (۰.۵۹ دلار) است که کمترین میزان در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

گفتنی است که منظور از میانگین متوسط کل کارمزد‌های پرداختی به ازای هر تراکنش است و میانه مرز بین نیمه بالایی و پایینی کارمزدهای پرداختی را بر اساس ارزششان تعیین می‌کند.

نمودار میانگین کارمزد تراکنش‌ها در مقایسه با قیمت بیت کوین.

به گفته الکس تورن (Alex Thorn)، رئیس تحقیقات شرکت گلکسی دیجیتال، ترکیبی از پذیرش روبه‌رشد سافت فورک سگویت (Segwit)، بچینگ (دسته‌کردن) تراکنش‌ها، رشد شبکه لایتنینگ (Lightning)، کاهش فروش ماینرها و کاهش استفاده از کد «OP_Return» برای سوزاندن بیت کوین، باعث کاهش کارمزد تراکنش‌ها در یک دهه اخیر شده است.

جیمز چک (James Check)، تحلیلگر ارشد داده‌های درون‌زنجیره‌ای در گلسنود (Glassnode)، اعلام کرده که با تورن موافق است و افزود که «بچینگ و سگویت مطمئناً بخشی از دلایل کاهش کارمزد هستند»، زیرا این ترکیب تعداد تراکنش‌هایی را که در یک بلاک قرار می‌گیرند افزایش می‌دهد و در نتیجه با بالارفتن توان عملیاتی شبکه، میزان کارمزد کاهش پیدا می‌کند.

او نمودار زیر را به اشتراک گذاشت تا نشان دهد که پذیرش به‌روزرسانی سگویت «به‌طور قابل‌توجهی از پایین‌ترین سطح خود بین ماه‌های مه و ژوئیه (اردیبهشت و تیر)، افزایش یافته است».

نمودار پذیرش سافت فورک سگویت.

چک همچنین گفته است:

این تمام ماجرا نیست. اولین دلیل من برای پایین‌بودن کارمزدها این است که در ماه مه (اردیبهشت) سقوط ۵۰ درصدی قیمت را داشتیم؛ اتفاقی که باعث شد سرمایه‌گذاران خرد از بازار خارج شوند.

او عنوان کرده است که «نمودارهای کارمزد (خط نارنجی‌رنگ)، تعداد آدرس‌های فعال (خط آبی‌رنگ) و تعداد تراکنش‌ها (خط بنفش‌رنگ)، پس از سقوط قیمت (خط خاکستری‌رنگ) در ماه مه (اردیبهشت) همگی کاهش یافته‌اند».

نمودار مقایسه کارمزد و قیمت بیت کوین با فعالیت‌های درون‌شبکه‌ای.

چک افزود:

به نظر من این امر (کاهش کارمزدها) از نزولی‌شدن بازار نشأت می‌گیرد و حتی با افزایش قیمت، شاهد ضرر مالی بسیاری از افراد و در نتیجه خروج آنها از بازار بودیم.

اریک یاکس (Eric Yakes)، نویسنده کتاب «هفتمین دارایی: بیت کوین و انقلاب پولی»، در مصاحبه اخیر خود با کوین تلگراف گفته است اکنون «شاهد تغییری ساختاری در روند بازار هستیم و هم‌بستگی‌های تاریخی دیگر کم‌اهمیت شده‌اند».

یاکس معتقد است جذب سرمایه ۷۰ میلیون دلاری لایتنینگ لبز (Lightning Labs) برای ساخت یک پروتکل ویژه عرضه و انتقال استیبل کوین‌ها و دیگر ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه لایتنینگ، یک پیشرفت کلیدی برای بیت کوین محسوب می‌شود.